Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΟΣ ΠΕΡΙ ΟΠΛΩΝ  (Αναγνώστηκε 8775 φορές)

Αποσυνδεδεμένος newcastle

• Ανθυπολοχαγός
  • *
  • Φύλο: ’ντρας
ΝΟΜΟΣ ΠΕΡΙ ΟΠΛΩΝ
« στις: 04 Ιανουαρίου, 2011, 10:35:01 »
Έχει ακούσει ή διαβάσει κανείς τίποτα για τον καινούριο νόμο περί όπλων;
Magis Mortious Quam Timidus

Αποσυνδεδεμένος Panikos

• Λοχίας
  • *
Απ: ΝΟΜΟΣ ΠΕΡΙ ΟΠΛΩΝ
« Απάντηση #1 στις: 08 Ιανουαρίου, 2011, 17:46:28 »
βρηκα τα εξησ απο αλλο φορουμ

Τα AEGs μας εμπιπτουν στην κατηγορία των αεροβόλων όπλων και έτσι αντιμετωπίζονται από τις Αρχές. Οπότε πρέπει να σεβαστούμε και εμείς το νόμο που περιγράφει την μεταφορά τους από την οικία μας προς το πεδίο εξάσκησης και πίσω. Είναι τρία πραγματάκια που πιστέυω όλοι μας από εδώ και στο εξής πρέπει να ακολουθούμε...

1) Τα οπλά του airsoft μεταφέρεται σε κλειστό κουτί ή τσάντα που ασφαλίζει. Μέσα ΠΡΕΠΕΙ να βρίσκετε το εγχειρίδιο χρήσης αυτού που μεταφέρετε και εκτυπωμένος ο νόμος περί όπλων με μαρκαρισμένα τα σημεία ενδιαφέροντος.

Ο νομός περί όπλων και εκρηκτικών υπάρχει στο τέλος αυτής της δημοσίευσης

2) Δεν φέρουν γεμιστήρα τα AEG(ηλεκτροκίνητα), τα GBB και τα single action rifles φέρουν επίσης και το κλείστρο πίσω.

3) Οι μπαταρίες, ΒΒs και το αέριο ξεχωριστά και μακριά από την τσάντα που έχει μέσα το AEG μας.

Απλό και κατανοητό, νομίζω! Αφού βγάλετε τη γεμιστήρα, βγάλτε και την μπαταρία και βάλτε την στην τσέπη σας!!!
ΜΗΝ την αφήνετε κοντά στο AEG!!!
Να φαίνεται ότι είναι αδύνατο να λειτουργήσει αν π.χ.: κάποιος σας κλέψει το αυτοκίνητο!
ΜΗΝ αφήνετε τα ΒΒ δίπλα στο AEG, βάλτε στο ντουλαπάκι του συνοδηγού!!!

4) Εκτός της οικίας μας και του χώρου άθλησης/εξάσκησης ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η οποιαδήποτε άλλη χρήση του AEG, GBB, Single Action Rifle και spring μας σε εξωτερικούς χώρους.

Αυτό περιλαμβάνει ακόμα και το μπαλκόνι μας, φιλικά σπίτια, ανοιχτά γκαράζ, ακάλυπτους κ.α...
Κατανοώ πως υπάρχουν ειδικές καταστάσεις (π.χ. στο χωριό, μας έχουν μάθει όλοι, ο άλλος έχει μεγάλο σπίτι με αυλή κλπ) αλλά σκεφτείτε και τον κακόβουλο περαστικό, την "κακιά την ώρα" και βεβαίως μην ξεχνάτε ότι "πολλές φορές πάει η στάμνα στην πηγή αλλά μια φορά σπάει" και τέρμα το νερό στο σπίτι!!!

Ένα άλλο σημαντικό σκέλος αυτής της δημοσίευσης είναι η συμπεριφορά μας σε οποιοδήποτε περιστατικό που εμπλέκεται το AEG μας!

1) ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΕ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΜΠΛΟΚΟ
Ψυχραιμία, ΠΑΝΤΑ!!! Η συμπεριφορά μας σε τέτοιο έλεγχο, προδιαθέτει αντίστοιχα και τις Αρχές που εκτελούν την έρευνα.
Κατ'αρχήν ΗΡΕΜΗΣΤΕ, ΣΥΜΜΟΡΦΩΘΕΙΤΕ με τις υποδείξεις των οργάνων, ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ με σιγουριά τις ερωτήσεις που σας απευθύνουν!
ΔΕΝ έχετε κάτι να κρύψετε! ΔΕΝ κάνετε κάτι παράνομο!

2) ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΝΟΠΛΩΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ (ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ, ΚΥΝΗΓΟΙ, ΑΣΧΕΤΟΙ)
Και πάλι Ψυχραιμία, ΠΑΝΤΑ!!! ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ το AEG μας ή ότι άλλο κρατάμε στο έδαφος και σηκώνουμε τα χέρια ψηλά λέγοντας ότι είναι ψεύτικο. Καλύτερα ένα "λαβωμένο" AEG παρά μια χαμένη ζωή!!! Αμέσως ειδοποιούμε και τους υπόλοιπους συμπαίκτες μας για το τί συμβαίνει! ΠΡΟΣΕΞΤΕ ότι στα μάτια αυτού που δεν έχει ξαναδεί κάτι τέτοιο αμέσως βγάζει το συμπέρασμα ότι είναι αληθινό και ΦΟΒΑΤΑΙ για τη ζωή του! Η αντανακλαστική του κίνηση είναι να βγάλει το δικό του!!! Μη αφήσετε περιθώρια να παρεξηγηθείτε, αφήστε αμέσως το AEG και δηλώστε καθαρά ότι είναι ψεύτικο και παίζουμε ένα παιχνίδι!!!

Είμαι ενήμερος για κάποια περιστατικά που έγιναν στο Ηράκλειο, όπως επίσης ήμουν μπροστά στο δικό μας περιστατικό στα ’πτερα το χειμώνα, όπου και το δικό μου όνομα φαίνεται στην αναφορά... Αλλά δεν πρέπει να επαναπαυόμαστε ποτέ! Μιά φορά θα πέσουμε σε στραβό και θα μας κυνηγάνε ΟΛΟΥΣ! Δε ξέρω για εσάς αλλά δε θέλω να με αναγκάσουν να σταματήσω να παίζω επειδή κάποιος θεωρεί τον εαυτό του "μάγκα" ή "γνωρίζει" τον "Χ", είναι μπατζανής του "Ψ" και το πιο βασικό ότι δε χρειάζεται να κάνει αυτό που πρέπει για να προστατεύσουμε όλοι το HOBBY μας!

Είναι πολύ καλύτερα να είσαι κατάλληλα προετοιμασμένος, παρά εκεί την ώρα να ψάχνεις στα τηλέφωνα τον "Χ" και τον "Ψ" να σε ξελασπώσει για κάτι που όφειλες να κάνεις και έχεις πλέον ενημερωθεί για τις ατυχίες και τα παθήματα άλλων συμπαικτών. Τα στραβοπατήματα των άλλων ας είναι πολύτιμα μαθήματα για εμάς! Να έχουμε πάντα στο νού ότι "η πρόληψη είναι σαφώς προτιμώτερη από τη θεραπεία" και αυτό και μόνο είναι ο γνώμονας για τούτη τη δημοσίευση!

http://www.airsoftcrete.com/phpBB3/viewtopic.php?f=15&t=627

Αποσυνδεδεμένος leonardo sunbird

• Υποστράτηγος
  • *
« Απάντηση #2 στις: 08 Ιανουαρίου, 2011, 21:38:17 »
Θα παρακαλούσα , για να μη γίνει κάποια παρανόηση και παραπλήροφόρηση, ότι αυτα που ,καλώς, γραφουν/προτείνουν τα παιδια στο άλλο φόρουμ ,
ΔΕΝ επρόκειτο περι προτάσεων της υπάρχουσης νομοθεσίας.

Η νομοθεσία περί όπλων είναι σαφέστατη στο  Νόμο 2168/1993/ Α-147.

Η νέα συζήτηση και αλλαγές/τροποποιήσεις που θα επιφέρει ο ίδιος νόμος,
δεν έχει αλλάξει όσο αναφορά τα αεροβόλα όπλα.

Το μόνο που άλλαξε είναι το εξής:
στο Αρθρο 7 παρ.3 αναφέρει:
. Για την κατοχή αεροβόλων όπλων και τυφεκίων αλιείας δεν απαιτείται άδεια. Απαγορεύεται η κατοχή τους από άτομα που δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους.

η νέα αλλαγή είναι :
. Για την κατοχή αεροβόλων όπλων και τυφεκίων αλιείας δεν απαιτείται άδεια. Απαγορεύεται η κατοχή τους από άτομα που δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους και μέρη αυτών.

Μέρη αυτών σε άλλη παράγραφο ονομάζει τα εξής:

α) Το σώμα
β) Την κάνη
γ) Το σκόπευτρο
δ) Τη Σκανδάλη
ε) Γεμιστήρα

Σημ. Στις 11 Οκτωβρίου 2010, 22:09
Το ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΑΕΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΝΕΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΩΝ ΜΕΣΩΝ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗΣ
κατέθεσε ένα αξιόλογο σχόλιο διαβούλευσης για να ενταχθούν σε άλλη κατηγορία τα αεροβόλα τύπου airsoft (αεροσφαίρισης) και paintball (χρωματοσφαίρισης) στη νομοθεσία περί όπλων.

http://www.opengov.gr/yptp/?p=76#comments

Δυτυχώς όμως οι νομοθέτες , προς το παρών,  το διάβασαν μόνο.

Εύχομαι σύντομα να γίνει καποια αναθεώρηση στο θέμα αυτό.

Μέχρι τότε.... αναμονή και υπομονή.

Τώρα ΙΣΧΥΕΙ ότι ίσχυε και παλαιότερα.

« Τελευταία τροποποίηση: 08 Ιανουαρίου, 2011, 21:40:33 από leonardo sunbird »

Αποσυνδεδεμένος Panikos

• Λοχίας
  • *
« Απάντηση #3 στις: 08 Ιανουαρίου, 2011, 21:45:15 »
Αρα ωραια...μια χαρα...γτ ειμαι new σε αυτον τον χωρο και τα ψιλο..εκανα πανω μου απο το αγχος

• Υποστράτηγος
  • *
« Απάντηση #4 στις: 08 Ιανουαρίου, 2011, 22:11:09 »
Αρα ωραια...μια χαρα...γτ ειμαι new σε αυτον τον χωρο και τα ψιλο..εκανα πανω μου απο το αγχος

Ποιος σου είπε να μην αγχώνεσαι ? και βέβαια να αγχώνεσαι.....

Στο Αρθρο 10 παρ. 11 αναφέρει

11. Απαγορεύεται να φέρουν αεροβόλα όπλα και τουφέκια αλιείας άτομα που δεν συμπλήρωσαν το 18ο και 16ο έτος της ηλικίας τους, αντίστοιχα. Η μεταφορά αυτών επιτρέπεται μόνο από τον τόπο κατοικίας στο χώρο άσκησης στη σκοποβολή και αλιεία και αντίστροφα. Η χρήση των όπλων αυτών έξω από τους ειδικούς χώρους που προορίζονται για την άσκηση στη σκοποβολή ή την αλιεία απαγορεύεται.

Που σημαίνει ότι οποιοσδήποτε υπάλληλος της τάξης αν θέλει να σε τρέξει...μπορεί να σε τρέξει νομίμως και δικαίως.....

Αποσυνδεδεμένος pipilas

• Υπολοχαγός
  • *
  • we hunt we kill we survive
« Απάντηση #5 στις: 02 Φεβρουαρίου, 2011, 22:21:16 »
λοιπον κυριοι εχω ακουσει τα απιστευτα περι νομοθεσιας οπλων .....
1) δεν εχουμε οπλα εχουμε αεροβολα
2) κανενας νομος δεν λεει οτι τα αεροβολα τα μεταφερουμε σε βαλιτσες και τα λοιπα
3) δεν δηλωνονται διοτι ειναι αεροβολα
ολα αυτα που σας γραφω τα ενημερωθηκα εχθες φιλοι μου και απο αστ.τμημα αλλα πηρα και μια δευτερη γνωμη αφου πηγα και στην ασφαλεια!!!!
μου ειπαν ακριβως τα ιδια και απο τις δυο υπηρεσιες!!!
ενα αεροβολο ειναι παρανομο μονο οταν τον εχουμε στην κατοχη μας αναμεσα σε κοσμο,οταν γεινεται ασκοπη χρηση με σκοπο να βλαψουμε ανθρωπους,και φυσικα οταν απειληθει ανθρωπος.........
ενωειται πως θα συνεχεισω να μεταφερω το aeg μου οπως και οι περισοτεροι με τον γνωστο τροπο απλα ηθελα να σας ενημερωσω για ολα αυτα τα οποια ενημερωθηκα.....

Αποσυνδεδεμένος hellenicsun

• Φορολόγηση της Εκκλησίας τώρα!
  • Ανθυπασπιστής
  • *
  • Εγώ ειμ' εγώ και τα 'χω βρει με τη δική μου φάτσα!
    • Το blog μου στο ADSLgr
« Απάντηση #6 στις: 04 Φεβρουαρίου, 2011, 11:40:20 »
Όπως τα έχω γράψει και σε άλλο forum πέρι airsoft, τα μεταφέρω κι εδώ:

Για να βοηθήσω λίγο τη κατάσταση όσο αφορά τη νομοθεσία και τις υποχρεώσεις μας, θα παραθέσω τα σημεία που ενδιαφέρουν όλους μας μαζί με μια επεξήγηση, όπως τη καταλαβαίνω:

Στο άρθρο 1, Έννοια όρων - Έκταση Εφαρμογής αναφέρεται ξεκάθαρα πως:
Όπλο είναι κάθε μηχάνημα, το οποίο, με ωστική δύναμη που παράγεται με οποιονδήποτε τρόπο, εκτοξεύει βλήμα ή χημικές ουσίες ή ακτίνες ή φλόγες ή αέρια και μπορεί να επιφέρει κάκωση ή βλάβη της υγείας σε πρόσωπα ή βλάβη σε πράγματα ή να προκαλέσει πυρκαγιά και ιδίως κάθε πυροβόλο όπλο, χειροβομβίδα και νάρκη κάθε τύπου, όπως και κάθε συσκευή που μπορεί να προκαλέσει με οποιονδήποτε τρόπο τα ανωτέρω αποτελέσματα.

’ρα, σύμφωνα με το νόμο, ένα όπλο airsoft είναι όπλο διότι: είναι μηχάνημα, έχει ωστική δύναμη η οποία παράγεται με δύο τρόπους, εκτοξεύει βλήμα και μπορεί να επιφέρει κάκωση ή βλάβη της υγείας σε πρόσωπα ή βλάβη σε πράγματα. Ξεχάστε τα υλικά κατασκευής ή την αληθοφάνεια. Σύμφωνα με το νόμο, είναι όπλα!

Πάμε τώρα, να δούμε τι ισχύει ειδικά για τα αεροβόλα, κατηγορία στην οποία πολύ σωστά ανήκουν τα όπλα airsoft καθώς αυτή είναι η ωστική δύναμη που χρησιμοποιούν εν τέλη. Eδώ ο νομοθέτης ίσως έχει ένα κενό όσο αφορά τα AEG διότι αναφέρει πως:

Αεροβόλα είναι τα όπλα που λειτουργούν ΅ε συ΅πιεζό΅ενο αέρα ή ΅ε χρήση διοξειδίου του άνθρακα και εκτοξεύουν σφαιρίδιο από ΅εταλλική, πλαστική ή άλλη ύλη.

Με τα μέχρι τώρα λοιπόν δεδομένα αντιλαμβανόμαστε πως τα όπλα airsoft χαρακτηρίζονται ως όπλα και ως αεροβόλα αφού και στις δύο περιπτώσεις πληρούν τους χαρακτηρισμούς.

Πάμε να δούμε τι ισχύει για τη κατοχή και μεταφορά τους (άρθρο 10, 11η παράγραφος):

Για τη κατοχή:
Για την κατοχή αεροβόλων όπλων και τυφεκίων αλιείας δεν απαιτείται άδεια. Απαγορεύεται η κατοχή τους από άτο΅α που δεν έχουν συ΅πληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους.

Για τη μεταφορά:
Η ΅εταφορά αυτών επιτρέπεται ΅όνο από τον τόπο κατοικίας  στο  χώρο  άσκησης  στη  σκοποβολή  και  αλιεία  και  αντίστροφα. Η  χρήση  των  όπλων αυτών  έξω  από  τους  ειδικούς  χώρους  που  προορίζονται  για  την  άσκηση  στη  σκοποβολή  ή  την αλιεία απαγορεύεται.

Εδώ λοιπόν υπάρχει το νομικό κενό που να χαρακτηρίζει ορισμένους χώρους ώς χώρους άσκησης της σκοποβολής και εν προκειμένω του αθλήματος airsoft. Επίσης δε βρήκα  - ίσως από απροσεξία - σχετική οδηγία στο πως πρέπει να μεταφέρονται τα όπλα αυτά από και προς. Δεν υπήρχε δηλαδή σχετική διευκρίνηση. Οπότε θεωρώ πως η κοινή λογική εφαρμόζεται εδώ, δηλαδή ασφαλισμένα σε ειδικά βαλιτσάκα ή έστω τις αρχικές τους συσκευασίες, με την ασφάλεια ενεργοποιημένη, άδεια και αν είναι δυνατόν, λυμένα. Σαφώς γεμιστήρες και όπλα σε ξεχωριστές θέσεις.

Νομίζω όλα τα παραπάνω είναι εντελώς ξεκάθαρα.
You can get a lot farther with a kind word and a gun than a kind word alone.
http://twitter.com/#!/hellenicsun_

• Υποστράτηγος
  • *
« Απάντηση #7 στις: 07 Φεβρουαρίου, 2011, 09:35:16 »
Και για να γίνουν ποιο ξεκάθαρα σας παραθέτω link  με όλες τις ΝΕΕΣ τροποποιήσεις του Ν.2168.

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/2f026f42-950c-4efc-b950-340c4fb76a24/T-KATOPLA-EIS.pdf

Αυτά είναι και δεν αλλαζουν ούτε μετατρέπονται και παραφράζονται.

Τα΄: " Μου είπαν απο το εκάστοτε Αστ.Τμ. αυτά" "Εχω ένα γνωστό που μου είπε αυτα"
και την λογική που μεταφραζει ο καθένας σε νόμους δικούς του ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Η νομοθεσία ισχύει από τα γραφόμενα και όχι απο τη λογική και τα συμπεράσματα του καθενός.
Ακούω διαφορα εδω μέσα και έχω φρικάρει.

Προσοχή λοιπόν στην παραπληροφόρηση.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ το : "Να εχεις τη μπαταρία και τον γεμιστήρα εκτός για να σε καθιστά νόμιμο κάτοχο ή στη νόμιμη μεταφορά του αεροβόλου όπλου"
Ελαφρυντικό, ίσως,  όχι ομως και νόμιμο,
anyway, με λίγο υπομονή και διάβασμα , ελπίζω να κατανοήσετε ΞΕΚΑΘΑΡΑ  τον νόμο και τις τροποποιήσεις, τι ισχύει και τι όχι.

Αυτά τα ολίγα  ;) :)

« Τελευταία τροποποίηση: 07 Φεβρουαρίου, 2011, 09:38:02 από leonardo sunbird »