Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις Νέων  (Αναγνώστηκε 1906 φορές)

Αποσυνδεδεμένος henjiberg

• Υποδεκανέας
  • *
Ερωτήσεις Νέων
« στις: 26 Οκτωβρίου, 2011, 22:26:31 »
Καλησπέρα, θα ήθελα να πάρω συμβουλές από πιο έμπειρους παίκτες πριν κάνω κάποια κίνηση σχετικά με το άθλημα.
Έχω δει αρκετά threats (παρόμοια με το δικό μου στο forum) και έχω επισκεφθεί το μαγαζί 2-3ς φορες στην Νέα Σμύρνη
για αγορές... Είμαι παίκτης paintball εγώ και 2 φίλοι μου, ο 1ς από εμάς αποφάσισε να το γυρίσει στο airsoft και
σκεφτόμαστε να τον ακολουθήσουμε πουλώντας όμως όλον τη εξοπλισμό μας που είναι μιας σεβαστής αξίας,
αυτά που μας τραβάνε στο airsoft είναι τα ρεαλιστικά όπλα η ευκολία του να παίζεις όπου θες(και όχι σε πεδία)
και το ότι είναι γενικά φθηνότερο.Τώρα, οι απορίες μας είναι πολλές από το πως οργανώνονται παιχνίδια μέχρι το τι
airguns να προτιμήσουμε. Αρχίσαμε το paintball πριν 2 χρονια και βλακωδώς αγοράζαμε πριν καταλάβουμε τι μας "γινότανει"
και δε θέλουμε να το επαναλάβουμε... η πρώτη ερώτηση είναι τι μάρκες είναι αυτές που αξίζουν και που να κυμανθούμε στις αγορές
(για την τιμή ) στο paintball παίζαμε με fps γύρο στα 300 και τώρα που είναι παραπάνω δη μπορούμε εύκολα να κατανοήσουμε
από 300 μέχρι 400 ποσο μεγάλη είναι η διαφορα στο βεληνεκές στην απόκλιση κλπ θα ήθελα μια βοήθεια? θα είναι καλο
να δώσουμε ρόλους (2 assault ένας πολυβολητής και ένας sniper ας πούμε) η είναι σαν το paintball που οι "σφαίρες" παίζουνε
μέχρι τα 30 μετρα οποτε sniper και τέτοια είναι απλά για να το παίζεις κάποιος στους άσχετους? οι εμπλοκές σε τι αποστάσεις γίνονται?
ποίες οι διαφορες των ελατηρίων, aeg, αεριου τα πιστολια έχουν κάποια αξια η είναι κύριος διακοσμητικά η για κάλυψη πάνω στην
αλλαγή γεμιστήρων? διοργανώσεις γίνονται σ όλη την ελλάδα (για λαμία κοντά αν ξέρει κανένας ) η περιορίζονται στις μεγάλες πόλεις?
ευχαριστώ εκ των προτερων...

Αποσυνδεδεμένος Albatros

• Ανθυπολοχαγός
  • *
  • Rebels Airsoft Team
Απ: Ερωτήσεις Νέων
« Απάντηση #1 στις: 27 Οκτωβρίου, 2011, 10:07:09 »
καλημερα φιλεμου, καλως ορισατε εσυ και οι φιλοι σου στον χςρο tou airsoft.

1ονγια αρχη θα ελεγα να μιν πατε προς οπλα ελευθερου σκοπευτη. ο λογος ειναι οτι ειναι εξερετικα απετιτικη θεση για τον παικτη και δευτερον γιατη χρειαζετε να κανει καποιος αρκετεσ τροποποιοισεις μεσα στο αεροβολο για να ειναι αποτελεσματικο(μεγαλη εμβελεια , ακριβεια κλπ). παμε παρακατω

2ον το καλυτερο ειναι πιστευω να ξεκινησετε με καποιο ηλεκτρικο αυτοματο αεροβολο (aeg). oi τοιμεσ ποικοιλουν. αναλογα τι ζητατε να παρετε και ποσα θελετε να διαθεσε.

3ον τα φπσ που παιζουν γενικα αυτην τη στιγμη ειναι 328 με 350 για aeg και μεχρι 550 για σνιπερ. τα φπς δεν εχουν τοση σημασια για εμβελεια αλλα κυριος την ταχυτιτα τησ μπιλιας (υπαρχει κερδος αλλα ειναι μικρο).

4ρτον οι εμποκες ειναι κατα μεσω ορο στα 30-35 μετρα κατα κυριο λογο, μπορεισ και παραπανω αλλα μετα ειναι αρκετα πιο δυσκολο να πετυχεις λογο τις αεροδιναμικης τησ μπιλιας.

5τον τα πιστολια κατα τα την αποψη μου χριαζονται και σιγουρα δεν ειναι διακομητικα. ειδικα για κοντινεσ εμπλοκες οπου πραγματικα μπορουν να σε ξελασπωσουν. θα υπαρξουν φορες που δεν θα χρειαστουν οποτε μπορεισ να ζεισεισ και χωρισ αυτα για αρχη αλλα σιγα σιγα θα χρειαστει να παρεισ καποιο(παιζοντας θα το διαπιστωσεις),  ηλεκτρικου η αεριου. τα εριου ειναι πιο '' ρεαλιστικα'' λογο τησ ανακρουσισ που εχουν και των κηνιτων μερων τους.

6τον διοργανωσεις γγεινονται σε παμπολα σημεια στην ελλαδα . ειδικα η λαμια που ρωτας εχει και αρκετα ενεργη κοινοτητα με ομαδες οποτε σηγουρα θα βρειτε κοσμο να παιξετε αλλα και να δειτε.

επισης μπορειτε να παρακολουθειτε τα φορθμ και να πατε σε καποιο παιχνιδι που διοργανωνεται ( κοιτακτε σταα αντιστοιχα σειμια του φοροθμ) για να δειτε αλλα και γιατι οχι να παιξετε με καποιο δανεικο αεροβολο.

ελπιζω να βοηθισα, οτι αλλο χρειαστειτε μην διστασετε
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Οκτωβρίου, 2011, 10:11:39 από Albatros »
Έλεγε λοιπόν, κλαίων ο Ισοκράτης (436-338 π.χ.) Η δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος, διότι έμαθετους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ώς δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία...

Αποσυνδεδεμένος AMSA8

• Λοχίας
  • *
  • Φύλο: Άντρας
  • Never back down, fight for RESPECT!
« Απάντηση #2 στις: 27 Οκτωβρίου, 2011, 15:24:56 »
Γειά σας κι απο εμένα, είμαι ο ένας απο τους 2 φίλους του henji  ;D

Ευχαριστούμε πολύ για το Post σου Albatros, μας ξεκαθάρισες αρκετά πράγματα...

Εγώ δεν είμαι τόσο του sniping όπως ο henji, είμαι πιο πολύ του αυτόματου. Happy trigger που λέμε στο paintball (δεν ξέρω αν το λένε και στο airsoft αυτό :P)...

Το marker μου στο pb το είχα σαν G36 και σε περίπτωση που αρχίσω airsoft θα ήθελα να πάρω ένα τέτοιο. Αν και τα βλέπω κάπως ακριβούτσικα...

Το θέμα είναι ότι έχει πολλά, μερικά απο τα οποία μοιάζουν πάρα πολύ μεταξύ τους. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι παίζει με τις μάρκες και τις χώρες; Υπάρχει κάποια χώρα που θα πρέπει να προτιμάμε γιατί έχει πιο αξιόπιστα αεροβόλα; Γιατί τέτοιες αποκλίσεις στις τιμές; Επιτρέπετε να postάρουμε links των αεροβόλων απο online μαγαζιά για να μου πείτε την διαφορά τους;

Επίσης, μας είπες ότι τα πιστόλια με gas κάνουν τον πραγματικό θόρυβο (πράγμα που για εμένα είναι μεγάλο πλεονέκτημα και σίγουρα αν πάρω θα τα προτιμήσω). Το ίδιο ισχύει και για τα αυτόματα; Tα AEG λειτουργούν μόνο με μπαταρίες και δεν κάνουν ρεαλιστικό θόρυβο;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά κάθε αρχή και δύσκολη που λένε και στο χωριό μου...  ;D

Palladin

• Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: 27 Οκτωβρίου, 2011, 17:41:43 »
http://www.greekairsoft.gr/forum/index.php?topic=801.0
http://www.greekairsoft.gr/forum/index.php?topic=759.0
Αν δεν τα έχετε διαβάσει, διαβάστε τα οπωσδήποτε.
Τα αεροβόλα έχουν διαφορές στις τιμές λόγω προέλευσης και λόγω ποιότητας (κοινώς ότι πληρώσεις παίρνεις), τα πιο ακριβά συνήθως είναι καλύτερα αλλά μη το δένεις κόμπο, υπάρχουν και κινέζικα που πολλές φορές βγαίνουν "διαμάντια". Για τα υπόλοιπα που ρωτάς κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις πολλές απαντήσεις....

Αποσυνδεδεμένος Albatros

• Ανθυπολοχαγός
  • *
  • Rebels Airsoft Team
« Απάντηση #4 στις: 27 Οκτωβρίου, 2011, 18:07:27 »
για τισ τιμεσ των οπλων ισχιει αυτο που σου ειπε ο φιλος paladin, οπςσ και το να διαβασεις τα δυο πολυ χρησιμα αρθρα που σου δειχνει.

η διαφορα ηλεκτρικου και αεριου ειναι οτι το οπλο κανει ανακρουση κληστρου και κανει διφορετικο θορυβο. στα πιστολια ναι ειναι πιο δηνατοσ απο τα αντιστιχα ηλεκτρικα, αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου. εγω εχω ηλεκτρικο και με εχει ξελασπωση πολλεσ φορες, αλλα λογω ανακρουσης του αεριου (και λιγο παραπανω ρεαλισμου) ειναι πολυ πιο διαδεδομενα στα πιστολια. 

o θορυβος στα aeg einai αρκετος και συνηθος δεν εχουν ανακρουση, για τετοια πραματα θεσ $$$ ¨) καντε μια ερευνα, και αν μπορειτε παρτε ενα ζευγαρι αντιβαλιστικα γιαλια και ελατε σε καποιο απο τα παιχνιδια να δειτε και να δοκιμασετε (και να τα ακουσετε να κελαιδανε  >:D >:D) και το σημαντικοτερο να παρετε αποψεισ απο πρωτο χερι!

συγνωμη για τα οποια ορθογραφικα αλλα ειμαι δουλεια και δεν εχω χρονο ¨)

Έλεγε λοιπόν, κλαίων ο Ισοκράτης (436-338 π.χ.) Η δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος, διότι έμαθετους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ώς δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία...

Αποσυνδεδεμένος AMSA8

• Λοχίας
  • *
« Απάντηση #5 στις: 27 Οκτωβρίου, 2011, 18:24:28 »
Ευχαριστώ πολύ για τα Links Palladin, πολύ ενδιαφέροντα!!!! Όσο για την αναζήτηση απαντήσεων στο forum, το παλεύω όσο μπορώ αλλά είναι ένα καινούριο περιβάλλον και προσπαθώ να το μάθω πως λειτουργεί. Ευελπιστώ σε μερικές μέρες να έχω διαβάσει ένα σημαντικό κομμάτι των posts...

@Albatros: Εγώ θέλω θόρυβο στο όπλο, δεν με πειράζει τόσο να ξέρουν την θέση μου όταν "ρίχνω" :P Στο pb αυτό είναι το ωραίο, ο χαμός που γίνεται όταν ξεκινάει ο γύρος και αυτό ευελπιστώ να καταφέρω και στο αεροβόλο μου αν τελικά πάρω...

Ελπίζουμε να καταφέρουμε να βρούμε κάποιον απο Λαμία ή Αμφίκλεια(που απ' ότι είδαμε έχει και σύλλογο) για να καταφέρουμε να παρεβρεθούμε σε ένα παιχνίδι και να πάρουμε μια γεύση απο το πιθανό μελλοντικό μας hobby :D

Και πάλι ευχαριστούμε για τον χρόνο σας... :)

Palladin

• Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: 27 Οκτωβρίου, 2011, 23:14:10 »
Το απόγευμα έγραψα στα γρήγορα γιατί έφευγα για τη δουλειά, λοιπόν μη βιάζεστε, το ξέρω ότι τρώγεστε να τα μάθετε όλα και να παίξετε γιατί έτσι ακριβώς ήμουν και γω, αυτό που θα σας συμβουλέψω είναι να διαβάσετε όσα περισσότερα νήματα (ποστς) για τους αρχάριους και από κει και πέρα για ότι θέλετε να μάθετε πρώτα κάντε αναζήτηση (κουτάκι πάνω δεξιά στο φόρουμ) και μετά ρωτήστε.
Για το θόρυβο που ζητάς πρώτα πρέπει να διαλέξεις κάποια ρέπλικα που να έχει blowback και κάνει αρκετό θόρυβο και μετά αν θες παραπάνω αλλά και κλώτσημα πας εδώ : http://www.greekairsoft.gr/eshop/product.php?id_product=751 . Για τα αερίου θα σας πρότεινα όχι ακόμα, είστε από το paintball που με μια ριπή ρίχνατε και εγώ δεν ξέρω πόσες, με το αερίου έχετε τον περιορισμό που έχουν οι γεμιστήρες, δηλαδή 30 μπίλιες και γέμισμα με αέριο γιατί στα αερίου το αέριο μπαίνει στις γεμιστήρες με αποτέλεσμα εσύ με το αερίου να είσαι αναγκασμένος να κουβαλάς ένα σωρό γεμιστήρες και εγώ με μία highcap που χωράει 300-350-400 μπίλιες να σου ρίχνω μέχρι να γονατίσει η μπαταρία. Σκεφτείτε τα όλα αυτά, δείτε και βιντεάκια στο youtube για να λύσετε τις απορίες σας σχετικά με τα αερίου και τα ηλεκτρικά και μετά εδώ είμαστε. Κάτι ακόμα, 19-20 Νοέμβρη θα γίνει παιχνίδι στην Αμφίκλεια και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ανέβω και εγώ, αν θέλετε μπορείτε να έρθετε και ψάξτε να με βρείτε, θα χαρώ να σας γνωρίσω και να σας λύσω όποια απορία έχετε από κοντά.  ;)

Αποσυνδεδεμένος AMSA8

• Λοχίας
  • *
« Απάντηση #7 στις: 28 Οκτωβρίου, 2011, 00:00:30 »
Οπότε είναι η τιμή του όπλου+80 ευρώ για να γίνει όπως το θέλουμε. Τελικά ίσως δεν είναι όσο φθηνό νομίζαμε... :P

Η μπαταρία περίπου για πόσες βολές κρατάει δηλαδή; Υπάρχει όπλο που να παίρνει και αέριο και μπαταρία ή πέταξα μεγάλη χαζομάρα;  (tmi)

19-20/9, ε; Κάτι μου λέει ότι είναι η τέλεια ημερομηνία!! (έχουμε ρεπό στο ποδόσφαιρο :P ) Eλπίζω να καταφέρουμε να έρθουμε και να πάρουμε μια ιδέα απο εσάς τους πιο έμπειρους... :)

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέτεις για εμάς :D

Palladin

• Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: 28 Οκτωβρίου, 2011, 00:59:42 »
Αν μιλάμε για καινούργιο όντως το κόστος ανεβαίνει αλλά θα μπορούσατε να δείτε και τις αγγελίες στο φόρουμ για μεταχειρισμένο. Όχι δεν υπάρχει αερίου με ηλεκτρικό, ή το ένα ή το άλλο... Η μπαταρία κρατάει ανάλογα με τη χωρητικότητα που έχει και ανάλογα τη χρήση, δηλαδή υπάρχουν με 1100 mAh και πάνω (δες στο e-shop) και όσο περισσότερα mAh τόσο μεγαλύτερη χωρητικότητα αλλά αν είσαι happy trigger και αδειάζεις τη μία γεμιστήρα μετά την άλλη το πολύ να σου κρατήσει 2 παιχνίδια, αν έχεις όμως πειθαρχημένο δάχτυλο και ρίχνεις στο semi θα σε βγάλει άνετα παραπάνω παιχνίδια.
Χαίρομαι που μπορώ να βοηθάω και θα το κάνω όσο μπορώ και μου επιτρέπει ο χρόνος μου  ;)

Αποσυνδεδεμένος AMSA8

• Λοχίας
  • *
« Απάντηση #9 στις: 28 Οκτωβρίου, 2011, 15:50:49 »
Στο pb 1-1 έπαιζα πάντα. Δεν εννοώ ότι θα μπορώ να πετύχω τον απέναντι με 1 μπίλια και θα ρίξω ολόκληρο γεμιστήρα ούτε και ότι θα ρίχνω όπου να 'ναι απλά για να ρίχνω. Απλά, ρίχνω αρκετές μπίλιες για κάλυψη των συμπαικτών και δοκιμάζω να τον πετύχω ακόμη κι αν δεν έχω καλή οπτική γωνία (you never know :P ). Είμαι λίγο σπάταλος λοιπόν...  (tmi)

Μιλάμε για μπαταρίες επαναφορτιζόμενες, έτσι; Γιατί αλλιώς δεν νομίζω να συμφέρει...

Πόσο χρόνο περίπου χρειάζεται για να αντικαταστίσω το αέριο σε ένα όπλο αερίου; Συμφέρει μόνο για πιστόλι δηλαδή;

Επίσης κάτι άλλο, το πλαστικό όπλο έχει προβλήματα; Να προτιμήσω full metal καλύτερα;

Palladin

• Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: 28 Οκτωβρίου, 2011, 20:24:04 »
Οι μπαταρίες εννοείται ότι είναι επαναφορτιζόμενες γι αυτό έχουν και το φορτιστή τους μαζί, τις γεμιστήρες αερίου τις ξαναγεμίζεις κάθε φορά που βάζεις μπίλιες και το αέριο είναι σε φιάλη με κόστος 10Ε. Τα πλαστικά εμένα προσωπικά δε με χαλάνε καθόλου, άλλος προτιμάει τα μεταλλικά για περισσότερη αληθοφάνεια αλλά σκέψου ότι υπάρχουν αληθινά (G36 π.χ.) που είναι πλαστικά

Αποσυνδεδεμένος AMSA8

• Λοχίας
  • *
« Απάντηση #11 στις: 28 Οκτωβρίου, 2011, 20:39:52 »
H φιάλη περίπου για πόσα γεμίσματα είναι;

Ναι, το ξέρω ότι υπάρχουν real G36 που είναι πλαστικά αλλά δεν φθείρονται πιο εύκολα απο τα μεταλλικά;

Και μια άλλη απορία που έχω περί ασφάλειας. Αυτά εδώ τα γυαλιά
http://www.greekairsoft.gr/eshop/product.php?id_product=2523
οκ, είναι μούρικα δεν θαμπώνουν μπλα μπλα μπλα αλλά σε προστατεύουν καλά; Για παράδειγμα, αν κάποιος μου ρίξει απο πλάγια προστατεύεται το μάτι; Είναι καλύτερα να κοιτάξω για μάσκες ή goggle glasses;

Για το υπόλοιπο κεφάλι(κυρίως στόμα) τι είναι καλύτερο; Μία neoprene mask αρκεί;

Palladin

• Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: 29 Οκτωβρίου, 2011, 00:53:02 »
Μέχρι να φθαρεί θα έχεις αλλάξει 15 όπλα οπότε μη σκας... Για τη φιάλη τι να σου πω.. Εγώ είχα 1 από περισυ τα χριστούγεννα και μου τελείωσε τον Σεπτεμβρη, αλλά γεμίζω μόνο 2 γεμ. του side arm μου, δηλαδή εξαρτάται τη χρήση... Αν έχεις μάσκα από το pb βάλε αυτή, αν όμως θες να αλλάξεις πρέπει να πας από το κατάστημα να δεις τι σε βολευει...

Αποσυνδεδεμένος AMSA8

• Λοχίας
  • *
« Απάντηση #13 στις: 29 Οκτωβρίου, 2011, 10:42:44 »
Κράτησε 9 μήνες δηλαδή, πάρα πολύ καλά. Να φανταστώ με 1-2 παιχνίδια ανά μήνα, έτσι;

15 όπλα;;;  Τόσο εύκολα αλλάζετε όπλα; Εμείς ψάχνουμε να βρούμε ένα όπλο που θα μπορούμε να το κρατήσουμε μέχρι να το παρατήσουμε. Γι' αυτό κι ο henji θέλει sniper :P

Όσο για την μάσκα του pb δεν ξέρω αν είναι ασφαλής για το airsoft...

Αποσυνδεδεμένος alphacharlie

• Αρχιλοχίας
  • *
« Απάντηση #14 στις: 29 Οκτωβρίου, 2011, 13:22:21 »
Το οτι ενα οπλο ειναι gas blowback δεν σημαινει και οτι κανει πιο ρεαλιστικο θορυβο.Αν δεν ανακαλυψουν οπλο airsoft που να κανει "μπαμ" ξεχνα τον ρεαλισμους! Επισης πριν παρεις ενα gas blowback πρεπει να λαβεις υποψη σου 3 πραγματα:
1)Συνηθως ειναι πολυ δυνατα (πολυ πανω απο τα ορια που βαζει ο καθε διοργανωτης) και ετσι το πιο πιθανο ειναι να πηγαινεις καπου να παιξεις και να σε κοβουν στο μετρημα
2)Συχνα χανουν αερια
3)Η καθε γεμιστηρα στοιχιζει γυρω στα 50 ευρω εν αντιθεσει με τα AEG που οι τιμες αρχιζουν απο 8,5 ευρω περιπου!

Τωρα αν θες ντε και καλα blowback,στο greek airsoft εχουν φερει κατι full metal ΑΕG με blowback της APS που για το ειδος τους ειναι και σε λογικη τιμη.Εχω παρει και εγω ενα τετοιο και δεν ειχα κανενα παραπονο ως τωρα.